Νέα - Ανακοινώσεις

Εκδήλωση για τον Μαραθώνιο Προγραμματισμού (Hack4MED),

Δευτέρα 28 Απριλίου 2014 και ώρα 18.00–20.00,

στο Innovathens, Τεχνόπολις, Γκάζι

Η Εταιρεία Ελεύθερου Λογισμικού / Λογισμικού Ανοικτού Κώδικα (ΕΕΛ/ΛΑΚ, www.eellak.gr) στοπλαίσιο των δράσεών της για την προώθηση των Ανοιχτών Δεδομένων συμμετέχει με τηνΑποκεντρωμένη Διοίκηση Κρήτης και το Πανεπιστήμιο Κρήτης στο έργο HOMER - MED (Harmonizing Open data in the Mediterranean through better access and Reuse of public sector information).

Στο πλαίσιο του Hack4MED διοργανώνεται ενημερωτική εκδήλωση τη Δευτέρα, 28 Απριλίου 2014και ώρα 18.00 – 20.00, στην Τεχνόπολις, Γκάζι (Κτίριο INNOVATHENS, Αεροφυλάκιο 2, Πειραιώς100, Γκάζι).

Σκοπός της εκδήλωσης είναι η ενημέρωση προγραμματιστών αναφορικά με την αξιοποίησηανοικτών δεδομένων του δημοσίου και ιδιωτικού τομέα, για το Μαραθώνιο Προγραμματισμού ( Hack4MED ) που θα διεξαχθεί στις 16–17 Μαΐου 2014 στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Αντικείμενο του Hack4MED είναι προγραμματιστές που ενδιαφέρονται για τα ανοιχτά δεδομένα οιοποίοι έχοντας στη διάθεσή τους σύνολα δεδομένων (datasets) να αναπτύξουν ιδέες, διαδικτυακέςεφαρμογές και τέλος προτάσεις για καινοτόμες και έξυπνες λύσεις σε καθημερινές ανάγκες.

Στόχος του έργου είναι εναρμόνιση των πολιτικών αξιοποίησης και πρόσβασης στις πληροφορίεςτου Δημοσίου Τομέα, για την ενίσχυση της προσβασιμότητας, της ανταγωνιστικότητας και τηςανάπτυξης μέσα από τη χρήση δημοσίων πληροφοριών στους τομείς:

• του τουρισμού
  • της ενέργειας
  • της γεωργίας
  • του περιβάλλοντος και
  • του πολιτισμού.

Η είσοδος είναι ελεύθερη. Για την καλύτερη οργάνωση του χώρου παρακαλούνται όλοι οιενδιαφερόμενοι να δηλώσουν συμμετοχή στη σχετική φόρμα. Το πρόγραμμα της εκδήλωσης θα τοβρείτε εδώ.

Για την ΕΕΛ/ΛΑΚ

H μη κερδοσκοπική Εταιρεία Ελεύθερου Λογισμικού/Λογισμικού Ανοικτού Κώδικα (http://eellak.gr/, ΕΕΛ/ΛΑΚ) ιδρύθηκε το 2008 από 25 Πανεπιστήμια, Ερευνητικά Κέντρα και Τεχνολογικά Ιδρύματα. Η ΕΕΛ/ΛΑΚ έχει ως κύριο στόχο να συμβάλλει στην προώθηση και ανάπτυξη του Ελεύθερου Λογισμικού, του Ανοιχτού Περιεχομένου και των Τεχνολογιών Ανοιχτής Αρχιτεκτονικής στο χώρο της εκπαίδευσης, του δημόσιου τομέα και των επιχειρήσεων στην Ελλάδα, ενώ παράλληλα φιλοδοξεί να αποτελέσει κέντρο γνώσης και πλατφόρμα διαλόγου για τις ανοιχτές τεχνολογίες. Συνεργάζεται επίσης με τα Creative Commons και είναι ιδρυτικό μέλος του COMMUNIA.

Επικοινωνία: Παρασκευή Πετσιώτη: 210 7474-271, info at ellak.gr

Πρόγραμμα Εκδήλωσης

18.00  - 18.15Χαιρετισμοί

18.15 – 18.30 Θεόδωρος Καρούνος, Εταιρεία Ελεύθερου Λογισμικού και Λογισμικού Ανοιχτού Κώδικα «Ανοιχτά Δημόσια Δεδομένα, Συμμετοχικότητα, Διαφάνεια - Προτάσεις για την Τοπική Αυτοδιοίκηση»