Νέα - Ανακοινώσεις

01 Αυγ

5ος Διαγωνισμός «i-bank Καινοτομία & Τεχνολογία»

Η υποβολή των προτάσεων θα διαρκέσει μέχρι τις 10 Οκτωβρίου 2014.

Εκτιμούμε ότι η αξιολόγηση των προτάσεων θα ξεκινήσει στα μέσα Οκτωβρίου και θα διαρκέσει μέχρι τα μέσα Νοεμβρίου.

Σκοπός του Διαγωνισμού «i-bankΚαινοτομία & Τεχνολογία» είναι να αναδείξει και να επιβραβεύσει τις πρωτότυπες ιδέες οι οποίες συμβάλουν:

·         Στην ανάπτυξη πρωτοπόρων συστημάτων και εφαρμογών βασισμένων σε νέες τεχνολογίες,

·         Στην ενσωμάτωση της περιβαλλοντικής διάστασης στο σχεδιασμό των προϊόντων και υπηρεσιών,

·         Στην εξάπλωση της χρήσης των νέων τεχνολογιών πληροφορικής και επικοινωνιών και γενικότερα στην προώθηση της καινοτομίας στην Ελλάδα.

Πέρα από τη διαγωνιστική φάση και τη βράβευση των προτάσεων, έμφαση δίνεται από την Εθνική Τράπεζα στην υποστήριξη της υλοποίησης επιλεγμένων προτάσεων, οι οποίες έχουν διακριθεί, μέσα από τις δράσεις του προγράμματος NBG Business Seeds όπου προβλέπονται στοχευμένες δράσεις δανεισμού και συμμετοχής στο μετοχικό κεφάλαιο. Επιπλέον σε συνεργασία με το ΣΕΒ την endeavor Greece και Πανεπιστήμια προωθούμε επιλεγμένες προτάσεις σε ειδικά προγράμματα επιχειρηματικότητας.

Οι πρωτότυπες προτάσεις που θα υποβληθούν στο πλαίσιο του 5ο Διαγωνισμoύ «i-bankΚαινοτομία & Τεχνολογία»θα πρέπει να αφορούν σε μια από τις ακόλουθες τρεις θεματικές ενότητες:

1.       Ηλεκτρονική επιχειρηματικότητα

2.       Περιβάλλον και τεχνολογία

3.       Πολιτισμός και τεχνολογία

Αναλυτικές πληροφορίες για το περιεχόμενο κάθε θεματικής ενότητας, καθώς και όλες τις λεπτομέρειες για τον Διαγωνισμό, μπορείτε να βρείτε στους Όρους Συμμετοχής του διαγωνισμού, στην ηλεκτρονική  διεύθυνση της Εθνικής Τράπεζας www.nbg.gr/ibank/innovationκαθώς επίσης και στα social media www.facebook.com/ibanknbg, www.youtube.com/ibanknbg και www.twitter.com/ibanknbg

Στο πλαίσιο του Διαγωνισμού οι τέσσερις (4) πρώτες ιδέες που θα βραβευθούν, θα λάβουν τα ποσά των €20.000, €10.000, €6.000 και €4.000 αντίστοιχα, κατόπιν αξιολόγησης από Καθηγητές Πανεπιστημίου και στελέχη της Εθνικής Τράπεζας.