Νέα - Ανακοινώσεις

27 Οκτ

2ο Σεμινάριο Μονάδων Αριστείας Π.Κ: Εργαλεία κοινωνικής δικτύωσης

596 times Last modified on Πέμπτη, 16 Απριλίου 2015 06:56

Το Πανεπιστήμιο Κρήτης προσκαλεί φοιτητές, προγραμματιστές, εκπαιδευτικούς, εργαζόμενους στον τομέα της Δημόσιας Διοίκησης και όλους, όσοι ενδιαφέρονται, ασχολούνται ή επιθυμούν να ασχοληθούν με το ανοικτό λογισμικό στις Θεματικές Περιοχές του Τουρισμού & Δημόσιας Διοίκησης κ΄ Αυτοδιοίκησης, να συμμετάσχουν στο 2ο Σεμινάριο του 1ου Κύκλου Εκπαίδευσης με τίτλο:

«Αξιοποίηση εργαλείων κοινωνικής δικτύωσης

σε θέματα Τουρισμού και Δημόσιας Διοίκησης –

Open Source Πλατφόρμα Buddypress»

που διοργανώνεται από το Πανεπιστήμιο Κρήτης στα πλαίσια του υποέργου «Μονάδες Αριστείας ΕΛ/ΛΑΚ» του Ε.Π. Ψηφιακή Σύγκλιση (Αναθέτουσα Αρχή: ΕΔΕΤ Α.Ε.). Οι συμμετέχοντες θα εκπαιδευτούν με απώτερο σκοπό την εκτέλεση ενός Έργου συνεισφοράς σε ανάπτυξη εφαρμογών ΕΛ/ΛΑΚ που σχετίζονται με τις ως άνω θεματικές ενότητες. Παρακάτω μπορείτε να ενημερωθείτε συνοπτικά για τα κύρια στοιχεία του 2ου Σεμιναρίου του 1ου Κύκλου Εκπαίδευσης:

Θέμα Κύκλου Εκπαίδευσης:

«Αξιοποίηση εργαλείων κοινωνικής δικτύωσης

σε θέματα Τουρισμού και Δημόσιας Διοίκησης –

Open Source Πλατφόρμα Buddypress»

Θεματική Περιοχή: ΤουρισμόςΔημόσια Διοίκηση και Αυτοδιοίκηση
Πρόγραμμα
  • Διαλέξεις
  1η Διάλεξη: 3/11/2014 16.00 – 18. 00, Θεωρητική Διάλεξη Α.Αποστολάκης (Τ.Ε.Ι. Κρήτης): "Crowdsourcing for marketing and promotion in the tourism industry" Γ.Ξανθός (Τ.Ε.Ι. Κρήτης) "Ανάλυση Απόκλισης -Συμμετοχής και εφαρμογή της στον Τουρισμό"   18.00 – 19.00, Εργαστήριο Σ. Καουκάκης, Χ. Παπαγιαννάκης : "Περιβάλλον Εκπαίδευσης - Wordpress"   2η Διάλεξη: 6/11/2014 16.00 - 18.00, Θεωρητική Διάλεξη Κ.Μοχιανάκης (Προϊστάμενος Πληροφορικής και Επικοινωνιών Δήμου Ηρακλείου): "Τοπική Αυτοδιοίκηση και Παροχή Πληροφοριών στους πολίτες και τους επισκέπτες"   18.00 -19.00 , Εργαστήριο Σ. Καουκάκης, Χ. Παπαγιαννάκης : "Buddypress Plugin "   3η Διάλεξη: 13/11/2014 16.00-19.00, Εργαστήριο Σ. Καουκάκης, Χ. Παπαγιαννάκης : "Wordpress - Buddypress 1/2 "   4η Διάλεξη: 20/11/2014 16.00 -19.00, Εργαστήριο Σ. Καουκάκης, Χ. Παπαγιαννάκης : "Wordpress - Buddypress 2/2 "
  • Υλοποίηση Έργου Συνεισφοράς
  Μέσα σε διάστημα τριών μηνών από την έναρξη του Σεμιναρίου, οι συμμετέχοντες καλούνται να εκτελέσουν ένα έργο συνεισφοράς ομαδικά ή ατομικά (βλ. και παρακάτω).
Περιεχόμενο Σεμιναρίου
  • Θεματολογία Διαλέξεων:
Το σεμινάριο θα επικεντρωθεί στην open source πλατφόρμα Κοινωνικής Δικτύωσης Buddypress που αποτελεί plugin του wordpress και χρησιμοποιείται ήδη από ακαδημαϊκές κοινότητες ή εταιρείες ως εργαλείο εσωτερικής επικοινωνίας, προσφέρει πληθώρα δυνατοτήτων όπως ροή δραστηριοτήτων, ανάρτηση φωτογραφιών, ιδιωτικά μηνύματα, χώρους συζήτησης, δημιουργία προφίλ, παρουσίαση δραστηριότητας ιστολογίων, δημοσίευση εγγράφων, παρουσίαση υπηρεσιών.
  • Είδος Έργου Συνεισφοράς:
Το έργο συνεισφοράς σε ανάπτυξη εφαρμογής ΕΛ/ΛΑΚ αφορά:
  1. Εξελληνισμός υπάρχοντος έργου λογισμικού ανοικτού κώδικα
  2. Συγγραφή ή εξελληνισμό της τεκμηρίωσης ανοιχτού λογισμικού
  3. Προσθήκη μιας λειτουργικής ενότητας σε ένα ελεύθερο λογισμικό
Οι εκπαιδευόμενοι θα έχουν τη δυνατότητα να επεκτείνουν την πλατφόρμα Buddypress και να προσθέσουν λειτουργικότητες που ανταποκρίνονται σε ανάγκες σχετικές με τον τομέα του Τουρισμού.
Χώρος Διενέργειας Σεμιναρίου: Αίθουσα Κ107 , Κτίριο Επιστήμης Υπολογιστών, Βούτες Ηρακλείου
Εκπαιδευτική μέθοδος: Δια ζώσης και εξ αποστάσεως μέσω της πλατφόρμας OpenMeetingsΕπιτρέπονται μέχρι δύο (2) απουσίες στο σύνολο των 12 ωρών του σεμιναρίου
Επιθυμητά προσόντα συμμετεχόντων:
  1. Εξοικείωση στο χειρισμό Η/Υ
Διάφορες πληροφορίες:
  1. Η συμμετοχή στα σεμινάρια είναι χωρίς κάποιο χρηματικό κόστος

1. Με το πέρας του κύκλου εκπαίδευσης και την παράδοση του έργου συνεισφοράς παρέχεται Βεβαίωση επιτυχούς παρακολούθησης

1. Οι σημαντικότερες συνεισφορές σε δημοφιλή έργα ανοιχτού λογισμικού από όλες τις Μονάδες Αριστείας στην Ελλάδα κατόπιν αξιολόγησης από ομάδα εμπειρογνωμόνων, θα λάβουν χρηματικό έπαθλο.
Προθεσμία Υποβολής Συμμετοχών: έως και την Τετάρτη 29 Οκτωβρίου 2014 (Μέχρι και την Παρασκευή 31 Οκτωβρίου θα γίνει ενημέρωση των υποψηφίων που έγιναν δεκτοί προς συμμετοχή)

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε στα τηλέφωνα 2810393332, 2810393315, 2810393319 ή στείλτε email στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.